Wymiana skóry

wymiana skóry DRUMHD34mWymiana skóry – obrazkowa historia zakładania nowej skóry na djembe. Materiały zaczerpnięte ze strony hawkdancing. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne jak się na początku wydaje.

wymiana skóry DRUMHD29Na początek musimy skórę dokładnie oczyścić ze wszystkich brudów, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Następnie wkładamy ją do np. wiadra z zimną wodą i moczymy. W tym przypadku skórę moczą ok 1 godziny. Jak będzie już miękka rozkładamy ją na równej powierzchni i po obwodzie wykonujemy otwory pod sznurek. Możemy to zrobić nożem lub wygodniej specjalnym dziurkaczem szewskim. Potrzebujemy ich ok. 16 szt.

 

 

wymiana skóry DRUMHD30Teraz kładziemy większą obręcz na skórze od strony włosów. Staramy się ją tak ustawić aby środek skóry (pręga na grzbiecie kozy) był zgodny ze środkiem obręczy. W tym miejscu jest ona najlepszej jakości. Samą obręcz można owinąć paskiem materiału tak jak widać na zdjęciu.

 

 

 

wymiana skóry DRUMHD33W następnym kroku przez wykonanie przez nas otwory przewlekamy linkę i zaciągamy tak jak widać na zdjęciu. Jest też inna szkoła, która mówi o przeciąganiu sznurka krzyżowo. Wybór sposobu należy do nas.

 

 

 

 

wymiana skóry DRUMHD36mTeraz kładziemy skórę na korpus i zakładamy drugą obręcz z wcześniej przygotowanymi pętelkami. Możemy teraz wstępnie zablokować ich płożenie względem korpusu przez założenie w kilku miejscach tymczasowej linki (cienka czarna linka na zdjęciu), którą będziemy usuwać w miarę postępu prac związanych z naciąganie właściwego oplotu. Dobrym patentem jest również zablokowanie dolnego pierścienia trzema gwoździkami. Mamy wtedy możliwość jego wypoziomowania, a to może być ważne dla estetów ;). I jeszcze jedna ważna rzecz: górę krawędzi korpusu (miejsce styku skóry z korpusem) trzeba solidnie nasmarować parafiną lub innym woskiem

 

 

wymiana skóry DRUMHD37W kolejnym kroku musimy pozbyć się wszystkich fałd, zagięć i nierówności w ułożeniu skóry. Na zdjęciach widać o co chodzi i jak to zrobić.

 

 

 

wymiana skóry DRUMHD38Wygładzanie zagięć na skórze.

 

 

 

 

 

wymiana skóry DRUMHD40Jesteśmy gotowi do żmudnej ale chyba przyjemnej części wymiany naciągu, czyli założenie oplotu. Będziemy potrzebować dużo linki. W zależności od wielkości bębna może to być ok. 30 – 40 mb. Każdy musi to sobie sam wymierzyć i przeliczyć (ja liczę przynajmniej dwa razy ;). Trzeba oczywiście dodać też kilka metrów zapasu.

 

 

 

 

 

wymiana skóry DRUMHD42mKolejne etapy plątania linki ;). Nie pomiń którejś pętli, bo później powrót i rozplątywanie jest krótko mówiąc uciążliwe.

 

 

 

 

 

 

 

wymiana skóry DRUMHD47mDoszliśmy do końca! Osobiście wolę aby ta pętelka była na dole. Ale to sprawa dla estetów. Teraz jest czas aby wszystko jeszcze raz sprawdzić, czy nie opuściliśmy jakiejś pętli, czy obręcze są do siebie równoległe, i jak wyglądają w stosunku do korpusu, czy skóra równo się układa itp. Fajnym sposobem aby to zauważyć jest odwrócenie djembe do góry nogami. Do drobnych korekt można użyć gumowego młotka, oczywiście z umiarem.

 

 

 

wymiana skóry DRUMHD51Kolejny krok będzie wymagał wcześniejszej wizyty w siłowni… no dobra wielu wizyt :), albo posiadania specjalnego przyrządu (zdjęcie) lub mniej specjalnej pałki z twardego drewna.

 

 

 

 

 

wymiana skóry DRUMHD52Dociąganie pałką.

 

 

 

 

 

 

 

 

wymiana skóry DRUMHD53Dobrnęliśmy do końca pierwszego etapu wymiany skóry. Dobrze aby górny pierścień był poniżej powierzchni skóry o grubość kciuka, chociaż osobiście wole jeszcze niżej.

W dalszych wpisach napiszę jak dokończyć proces strojenia djembe.