Podstawy djembe

Podstawy djembePodstawy djembe – na początek kilka słów o samym instrumencie:

Djembe [wym. dżembe] lub jembe – instrument muzyczny z Afryki (najpopularniejszy na zachodzie kontynentu), stanowiący rodzaj kielichowego jedno membranowego bębna (membranofon). Membrana djembe zrobiona jest zazwyczaj ze skóry koziej lub bydlęcej, naciągniętej za pomocą sznura bądź śrub. Istnieją również modele bez możliwości strojenia (np. produkowane przez firmę Remo).

Istnieją trzy podstawowe dźwięki wydobywane z tego instrumentu:

Bas – (B) Jest najniżej brzmiącym uderzeniem. Uderzamy otwartą dłonią, całą jej powierzchnią (łącznie z palcami) w środek membrany bębna. Dłoń, zaraz po uderzeniu, powinna odbić się od skóry, aby nie tłumić powstałego dźwięku. Palce dłoni powinny być złączone.

Ton – (O) zwany też „open” (otwarty), uzyskujemy go przez uderzenie w bęben przy jego krawędzi. Dłoń powinna być wyprostowana a palce złączone (poza kciukiem, który należy odchylić, aby nie uległ kontuzji, co bardzo często zdarza się u początkujących). W momencie uderzenia, krawędź bębna powinna znajdować się nieco poniżej palców, pod „poduszkami”, a palce w momencie uderzenia, powinny dotykać membrany całą swoją powierzchnią.

Slap – (S) jest najwyżej brzmiącym i najgłośniejszym uderzeniem. Uderzamy przy krawędzi bębna. Palce są rozłączone i razem z dłonią tworzą jakby lekki łuk, tak że o membranę uderzają najpierw opuszki palców, a potem dopiero dolatuje „reszta” palców. Bardzo częstym błędem jest wyginanie dłoni w łuk na siłę.

Mistrzowie gry na djembe noszą tytuł djembefola. Jednym z najpopularniejszych z nich jest Mamady Keita.

Jak grać widać na poniższych filmach.
Fame Loud, wprawdzie nie po polsku ale wszystko chyba jasne. Po kolei: bas, ton, slap:

A tak uczy djembefola Mamady Keita:

 

Bardzo dobry filmik od Karwila wyjaśniający różnicę w graniu Ton – Slap. Niestety jest po angielsku chociaż Karwil jest jak najbardziej polakiem.